א ו פ ק   ז ה ב  - מרכז ידע הכשרה וייעוץ להגנה סיעודית

   ת.ד. 233, ניר-צבי  טל': 9200238 – 08  פקס: 08-9209864 נייד: 050-7435865 

פעילויות

מי אנחנו? מאמרים   הוסיפו למועדפים

צרו קשר

 לדף הבית

 

הכתובת היתה על הקיר

פורסם ב "עדיף ביטוח" גיליון מספר 650 מיום 15.9.2011  

 

  

 

הכתובת היתה על הקיר - מאמר מאת אבי רייטן

מומחה הסיעוד אבי רייטן טוען כי ההתדרדרות בשוק ביטוח הסיעוד הקבוצתי היא תוצאה של כשל מערכתי: המפקח נתן את המושכות ל"כוחות השוק"; חברות הביטוח והסוכנים שיווקו מוצר זמני. בשורה התחתונה: הציבור הוא שישלם בגין מחדלי העבר.

 בימים אלה צפויות להתפרסם החלטות המפקח בדבר "כללי המשחק החדשים" המתייחסים לביטוחים הקבוצתיים. בהנחה שהכוונות, שפורסמו עד כה יתממשו, דהיינו שביטוחים קבוצתיים (למעט אלה של קופות החולים) ייעלמו במשך הזמן הקרוב ויחליפו אותם "ביטוחים אישיים בניהול קבוצתי", המשמעות תהיה מעבר לפרמיות גבוהות במיוחד (עד פי 10 ויותר ) אשר יעמידו ציבור רחב ביותר בפני ההכרח לביטול הכיסוי שקיוו שיגן עליהם בעת הצורך.

אין ספק, ועל כך לא עייפתי מלטעון במשך השנים האחרונות, אין מנוס משינוי השיטה הקיימת אך התהליך יהיה מכאיב ביותר , תאמר כאן זכותו של הסוכן דב ברומר שהיה היחידי שהצטרף אלי במאבק - לצערי ללא הצלחה.

כאן נשאלת השאלה מי אשם במצב שנוצר? מדוע הגענו לאן שהגענו? כבר לפני כ-5 שנים כאשר "מגדל" החליטה שלא לחדש את הביטוח הקבוצתי של "צוות" ובאותה הזדמנות עוד כמה ביטוחים קבוצתיים של גמלאים נרשמה האזהרה על הקיר שזה הכיוון וניתן היה להתחיל בתהליך מעבר איטי ומבוקר.

האצבע המאשימה חייבת להיות מופנית הן לחברות הביטוח והן לאלה מסוכני הביטוח שתיווכו בעסקאות אלה. חברות הביטוח כיון שידעו ובוודאי היה עליהן לדעת שזהו ביטוח זמני ממנו יוכלו להיפרד כאשר לא יהיה להן נוח ובינתיים ניתן להרוויח ממנו. סוכני הביטוח - בדיוק מאותה הסיבה.

כמובן שמגמות אלה לא היו נסתרות מעיניו של המפקח על הביטוח (לדורותיו) אך עד לימים אלה ניתנו המושכות ל"כוחות השוק". אמנם ב- 2004 הסדיר המפקח לראשונה את אופיו של הביטוח הקבוצתי תוך שראה את הנולד וניסה, באמצעות "רצף זכויות" לענות על מקצת הבעיה, אך הבועה התנפצה בפנינו עם סירובה של "דקלה" לפני שנים ספורות להאריך את הביטוח הקבוצתי של ארגון גמלאי ישראל, של " כלל" - לעמיתי "מקפת" ולעמיתי "ארגון אזרחים בוגרים" ועוד כאשר אלפי מבוטחים לא יכולים לממש את זכות ההמשכיות עקב המחיר הגבוה. בכך אני מוסיף לרשימת האחראים גם את המפקח על הביטוח לדורותיו.

בעת מצוקה זו, מנסים מנהלי המפקח לעצור באומץ רב את ההתדרדרות גם במחיר קשה וכואב - ועל כך יבורכו. עם זאת אני חולק על הדרך החלקית בה בחרו. ניתן היה לצאת עם פתרונות זולים יותר. אלה, שוב, מושארים ל"כוחות השוק". האם חברות הביטוח ייאותו ליטול על עצמן את הפרשי הפרמיה כפי שרוצה המפקח - אין סיבה שיסכימו! לא חוקית ובוודאי לא עסקית. האם ימכרו פוליסות אישיות פשוטות וזולות יותר ("רזות")- ימים יגידו.

על אף הצעד האמיץ אך ההכרחי של המפקח - הציבור הוא שישלם בגין מחדלי העבר. חבל !!!

 

 

 

  * הכותב הוא מומחה ומרצה להגנה סיעודית.

אבי רייטן clu,

.

 

  חזרה לראש העמוד

          

 

 

     ביטוח - מדריך הביטוח       המפקח על הביטוח      

 מילון מונחי ביטוח                  איגוד חברות הביטוח וההתאחדות לביטוח     

   הקמת אתרים - קטיה שורצמן