א ו פ ק   ז ה ב  - מרכז ידע הכשרה וייעוץ להגנה סיעודית

מיסודו של אבי רייטן

 רח' גרניט 11 פתח תקווה טל:   073-2451029  info@offec.co.il

פעילויות

מי אנחנו?

מאמרים  

הוסיפו למועדפים

צרו קשר

 לדף הבית

 

 

אשפוז סיעודי - אפשר גם אחרת

 מאת: גבי נקבלי

 פורסם ב"עדיף ביטוח" גיליון 922 15/2/2017

 

  

הדף הראשון בפרסום ב"עדיף" של הכתבה אשפוז סיעודי אפשר גם אחרת

מצוקת הסיעוד הרווחת ממחישה את ההכרח בביטוח סיעודי פרטי. ישנו מגוון רחב של פתרונות ביטוחיים למימון הטיפול הסיעודי היקר, אשר מהם ניתן להתאים את אלה הנותנים מענה מיטבי לצרכי והעדפותיו של כל לקוח ולתקציב הקיים ברשותו.

 

תחקיר בתי האבות הסיעודיים של ידיעות אחרונות מציב בפנינו מראה על המתרחש בחצר האחורית ועל יחסה של החברה הישראלית לקשישים ולחלשים שבינינו. אי אפשר ואסור להישאר אדישים לעדויות ולתמונות שהוצגו מתוך בתי האבות.

 

אלימות מילולית ופיזית, קשירות סדיסטיות, הזנחה והיעדר יחס אנושי מינימאלי, הם שגרת החיים של רבים מהחולים המאושפזים בבתי אבות סיעודיים. חולים חסרי אונים, הנמצאים בדרך כלל בתקופת חייהם האחרונה אינם זוכים לא רק לאיכות חיים, אלא אף לתחושת ערך כלשהי.

 

איש מאיתנו אינו בוחר להיקלע למצב סיעודי בו הוא זקוק לעזרת הזולת בתפקודי היום יום, אולם יש להכיר בכך שמדובר בתופעה רווחת שתלך ותתרחב. בישראל חיים כיום למעלה ממאתיים אלף קשישים סיעודיים, המספר הגבוה ביותר בקרב מדינות ה- OECD  ביחס לגודל האוכלוסייה.

 

אוכלוסיית בני ה- 65 ומעלה מהווה כיום למעלה מ- 10.5% מהאוכלוסייה, ולאור תוחלת החיים הגדלה במהירות, מספרם של אלה גדל בקצב כפול מקצב הגידול של האוכלוסייה הכללית. על פי הערכות משרד הבריאות, אוכלוסיית בני ה-75 ומעלה, המונה כיום כ- 400 אלף איש, תכפיל את עצמה תוך 25 שנה.

 

בתוך כך, לא רק שמספרם של הסיעודיים ימשיך לגדול, אלא גם תוחלת החיים של החולים הסיעודיים תמשיך ותגדל.

 

במדינת ישראל קיים כבר כיום מחסור במספר מיטות האשפוז הסיעודי והגריאטרי והוא צפוי להחריף בשנים הבאות. בסוף שנת 2015 היו בישראל כ- 24 אלף מיטות אשפוז גריאטרי, מרביתן לגריאטריה ממושכת. למרות החוסר, נמצא שיעור המיטות לגריאטריה ממושכת בירידה מתמשכת ומשמעותית של כ-11% בעשור האחרון.

מחסור בתשתיות ובכוח אדם.

 

אולם המצוקה אינה רק במספר המיטות, אלא גם בכוח האדם הקיים בבתי האבות והמוסדות הסיעודיים ובאיכותו. המחסור באחיות ובכוח עזר מהווה את אחד הגורמים המשמעותיים לכשלים הבלתי נתפסים באופן בו מטופלים המאושפזים בחלק מהם.

 

מזה למעלה מחמש שנים מוביל, שר הבריאות יעקב ליצמן, מהלך להרחבת שירותי הסיעוד ולהכללתם בסל הבריאות. אולם מעבר להבטחות, מצגות וכותרות, נעשה מעט מאוד וקשה לראות מתי, אם בכלל, תיושם רפורמה חשובה והכרחית זו, וגם אם תיושם, היא תיתן מענה חלקי ומוגבל.

 

עבודה במוסד סיעודי אינה דורשת רק מיומנויות מקצועיות, אלא כרוכה בעבודה סיזיפית, קשה וכפוית טובה שצריכה להיעשות מתוך אהבת אדם וחמלה. כדי להבטיח שהטיפול ביקירינו מופקד בידי אנשים איכותיים המבצעים עבודתם נאמנה וכדי לשפר את המצב ולהיערך לצורך הגובר באשפוז סיעודי בשנים הבאות, נדרשים צעדים נוספים לשיפור המצב ולהיערכות לשנים הבאות. יש לעודד צעירים לעסוק בתחומי הטיפול הסיעודי, תוך מתן תמריצים כלכליים וסבסוד ההכשרה המקצועית. יש להעניק הטבות מס לעוסקים בטיפול הסיעודי ולקובע שכר הולם עבורם. יש לעודד יזמים ולקדם בניית מוסדות אשפוז סיעודי נוספים וברמה גבוהה. מוטלת על משרד הבריאות האחריות כרגולטור לוודא שמוסדות האשפוז הסיעודיים עומדים בקריטריונים ראויים של היגיינה ושירות.

 

כיום, הטיפול הסיעודי אינו נכלל במסגרת שירותי סל הבריאות והאחריות לטיפול מוטלת, על פי חוק, על בני משפחתו של החולה. גם אם תיושם רפורמה בתחום, המדינה לעולם לא תוכל לתת מענה מלא לצורך הכספי הכרוך בטיפול בחולה סיעודי.

 

אשפוז סיעודי מהווה הוצאה כספית שמגיעה לכדי מאות אלפי שקלים בשנה ורבות מהמשפחות אינן יכולות להרשות לעצמן להעניק ליקיריהן את השירות לו הם ראויים. בשל כך ובלית ברירה, מסתפקים רבים בפתרונות אשפוז של מוסדות ברמה נמוכה, ולעיתים אף בכאלה שאינם ראויים להוות את תחנת חייהם האחרונה של בני אדם.

יש להכיר בכך שניהול ותפעול בית אבות סיעודי כרוכים בעלויות, שבסופו של דבר מגולגלות אל המאושפז. מוסדות בהם רמת התחזוקה, השירות וכוח האדם גבוהה יותר, הינם מוסדות בהם האשפוז יקר יותר.

 

כחברה, איננו יכולים להמשיך ולעצום את עינינו לנוכח המתרחש. עלינו לדבוק בערכי בסיס הכרחיים של מוסר, שמירה על כבוד האדם, קדושת החיים, חמלה ודאגה לחלשים. זה המעט שאנו חייבים לעשות למענם, למען עצמנו.

 

גם על סוכני הביטוח מוטלת אחריות מוסרית ובכוחם להבטיח את עתידם של לקוחותיהם. ישנו מגוון רחב של פתרונות ביטוחיים לבעיה הסיעודית, אשר מהם ניתן למצוא ולהתאים את אלה הנותנים מענה מיטבי לצרכי והעדפותיו של כל לקוח ולתקציב הקיים ברשותו. ישנן פוליסות המציעות תקופות פיצוי והמתנה שונות, וכאלה המציעות סכומי פיצוי שונים בעת שהייה בבית ובמוסד. אלה מהווים כלים חשובים עבור הסוכנים במלאכת הקודש של דאגה והגנה על לקוחותיהם.  

 

זו העת לפנות ללקוחותיכם ולהציע להם להצטייד בהגנה הכרחית של ביטוח סיעוד פרטי, המהווה את הפתרון האמיתי היחיד למימון עלות הטיפול הסיעודי היקר. ביטוח שיכול לעשות ההבדל בין קריסה כלכלית של משפחה לבין יכולת אמיתית להתמודד עם המצב. לעשות את ההבדל בין אשפוז במוסד ברמה נמוכה לבין אשפוז במוסד בו מקבל החולה יחס אנושי, תחושת ערך וטיפול איכותי, תוך שמירה על כבודו ועל איכות חייו.

 

 

 

גבי נקבלי,
 

*הכותב הינו מומחה בביטוחי סיעוד ובריאות, מנכ"ל אופק ניהול גילאות אישי, משמש כיועץ לשכת סוכני ביטוח לביטוחי סיעוד ובעבר סמנכ"ל כלל בריאות

 

 

 

 

  חזרה לראש העמוד

          

 

 

      ביטוח - מדריך הביטוח      מילון מונחי ביטוח

הקמת אתרים - קטיה שורצמן