א ו פ ק   ז ה ב  - מרכז ידע הכשרה וייעוץ להגנה סיעודית

מיסודו של אבי רייטן

 רח' גרניט 11 פתח תקווה טל:   073-2451029  info@offec.co.il

פעילויות

מי אנחנו?

מאמרים  

הוסיפו למועדפים

צרו קשר

 לדף הבית

 

 

גבי נקבלי בישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של כנסת ישראל

 

בישיבה מיום 3/7/2017 בראשותו של יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף ובהשתתפות הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר ואסף מיכאלי מנהל מחלקה, שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משרד האוצר - גבי נקבלי יועץ ביטוחי בריאות וסיעוד של לשכת סוכני הביטוח בישראל

 

גבי נקבלי:

ברשותך, היושב ראש, אני אגיד. שמי גבי נקבלי, אני מומחה בביטוחי בריאות וסיעוד, אני בעולם הזה הרבה שנים, בין השאר אני גם היועץ המקצועי של לשכת סוכני ביטוח ואני רוצה לדבר לא רק מהפרספקטיבה הזאת, אלא גם כאזרח מודאג, למרות שכבר השתמשו בביטוי הזה לפניי אי פעם. אני חושב, ופה אני מתחבר לדבריו של חבר הכנסת שמולי, קודם כל הרשות עשתה מעשים וצעדים רבים ומעורבת יותר מאי פעם, לדעתי, בתחום הזה, שדרש את מעורבותה, גם בשירות וגם ביישוב תביעות וגם בשינוי גישה לגבי ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, ואני חושב שעל זה באמת מגיע שאפו.

 

שני דברים עיקריים אני רוצה לומר. האחד, דיבר עליו חבר הכנסת שמולי, בעצם האחריות עוברת למגרשם של חברות הביטוח ושל המעסיקים, אני מציע שנוריד ציפיות. חברות הביטוח לא יעמדו בתור לקבל את הקולקטיבים, בטח ובטח לא במחירים שהכרנו, המחירים יהיו קרובים הרבה יותר למחירים של הביטוחים הפרטיים האישיים. שתיים, המודל הזה, ושם יש בעיה גדולה, הוא אינו נותן את הוודאות לאנשים מבוגרים מעל גיל 70 שמצבם נשאר כפי שהיום, לגבי הטווח הארוך, כי הוא לא מבטיח שהם יידעו כמה הם ישלמו בסוף הקולקטיב, בניגוד למה שקורה עד גיל 70, בין גיל 40 ל-70.

 

יש מודל, ובטח ובטח לאור ההתנהלות, לא של שש השנים האחרונות, אלא של ה-15 או 20 השנה האחרונות, יש מודל שגיבשנו, שהוא מודל מבוסס אקטוארית, שהוצג כבר יותר מפעם אחת ולצערי אף אחד לא הרים את הכפפה. הזכיר אותו גם איגור. המודל הזה הוא אולי המודל היחיד שיכול באמת לתת פתרון אמיתי מתוך אחריות חברתית ומוסרית כלפי אותם מבוגרים, שאין להם פתרון אחר, כי אדם בן 80, בשביל לרכוש ביטוח סיעודי, 5,000 שקל לחמש שנים יצטרך לשלם, אישה תצטרך לשלם משהו כמו 4,000 שקל, בחודש.

 

קריאה:

 לזוג?

 

גבי נקבלי:

 אישה, אפילו לא לזוג. בלתי אפשרי. אם לא תילקח פה אחריות משותפת של חברות הביטוח, של המדינה ואני לא יודע מאיזה תקציב, אם זה תקציב ייעודי או מהביטוח הלאומי, מתקציב האוצר, זאת כבר בעיה והחלטה שלכם, כולל סוכני הביטוח שכבר הצהירו שהם יעשו את העבודה וללא תגמול. יש מודל שקיבלתם אותו וראיתם, הוא בא ומגדיר שכל אדם שהיה מבוטח בביטוח סיעודי וגילו מעל גיל 75, יהיה זכאי לקבל בתמורה לסכום מאוד דומה למה שהוא שילם עד כה, הווה אומר מאות בודדות של שקלים, בערך 500 שקל, פוליסה, פוליסה פרטית לכל חייו. אנחנו מדברים כרגע על כיסוי של 3,000 שקל לחמש שנים, היתרה תסובסד על ידי המדינה, חברות הביטוח והסוכנים במשותף. סך הכול, מהבדיקות האקטואריות שעשינו מדובר על עלות כוללת של מיליארד שקלים בפריסה ל-25 שנה ובאפשרות אמיתית שיכולה לתת לעשרות אלפי אנשים מבוגרים שנמצאים בבעיה המיידית והגדולה ביותר את הפתרון.

 

היו"ר אלי אלאלוף:

 תודה. אני יכול לשאול שאלה כללית? אל תענו באופן מפורט. ההצעה שהוצגה כרגע נבדקה אצלך?

 

אסף מיכאלי:

 כן.

 

היו"ר אלי אלאלוף:

 לא מצאתם אותה שהיא בת קיימא?

 

אסף מיכאלי:

 אנחנו אימצנו רכיבים, לאו דווקא בתוך ההצעה הזו. השאלה של ההשתתפות עלתה לאורך כל התהליך, עוד לפני תקופתי וגם לפני תקופת דורית נבחנה השתתפות גם של חברות הביטוח, אבל צריך לומר שהמדינה משתתפת בעלות גם במובן הזה שהיא פתחה לכל המבוטחים המבוגרים הזכאים שייקלטו או שנפלטו כבר את הכניסה שלהם לקופת חולים, ששר האוצר אמר שאת כל אותם המבוגרים שנקלטו בקופת חולים ללא חיתום רפואי ובמחיר זהה לכל החברים הקיימים, אם אמנם יש עלות נוספת בגינם, העלות תמומן מהכיס של משרד האוצר. ולכן במובן הזה של מדינה ויצירת הפתרונות, אז בהחלט בחנו, אנחנו עדיין בוחנים, כל הזמן, את כל הפתרונות.

 

גבי נקבלי:

למרות שבסוף, קופות חולים, אנחנו נשלם את ההתייקרות הזאת בעתיד.

 

חזרה לראש העמוד

          

 

 

      ביטוח - מדריך הביטוח      מילון מונחי ביטוח

הקמת אתרים - קטיה שורצמן