א ו פ ק   ז ה ב  - מרכז ידע הכשרה וייעוץ לבריאות והגנה סיעודית

מיסודו של אבי רייטן

טל:  052-6582641     gabi@ofekzahav.com

פעילויות

מי אנחנו?

מאמרים  

הוסיפו למועדפים

צרו קשר

 לדף הבית

 

 

ביטוח סיעודי פרטי בישראל ענף הולך ונעלם

מאת: גבי נקבלי

 פורסם במגזין "עדיף" 1,057 ביום 31/10/2019

  

 

 

לקראת סוף עידן ביטוחי סיעוד פרט - הכתבה בעדיף

הסכר נפרץ – סוף עידן ביטוחי הסיעוד הפרטיים מתקרב בצעדי ענק:

"סערה בענף ביטוחי הסיעוד – תוך יומיים הראל, הפניקס ומנורה המחזיקות יחד בכ- 60% מתיק ביטוחי הסיעוד הפרטיים, מודיעות על הפסקה מיידית של שיווק ביטוחים אלה. מדובר בשלוש החברות שמבטחות את חברי קופות החולים בביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, אולם אלה ימשיכו להתקיים כרגיל"

 

הראל מצטרפת להפניקס ומנורה ומפסיקה גם היא לשווק באופן מיידי ביטוחי סיעוד פרטיים. ההודעות שפרסמו השבוע החברות על הפסקת שיווקם של ביטוחי סיעוד פרטיים היו אמנם צפויות, אך למרות זאת הן מהוות רעידת אדמה שמשנה ומאיימת על המשך קיומו של תחום ביטוחי הסיעוד הפרטיים כולו. גם העובדה ששלוש החברות, ובהן גם החברה הגדולה בענף, בחרו להפסיק את פעילותן באופן מיידי וללא תקופת התראה, מעידה על גודל השבר. במשך תקופה ארוכה ביצעו כל חברות הביטוח שורה ארוכה של צעדים לצמצום פעילותן בתחום, אולם אף אחת מהן לא הרשתה לעצמה עד כה לצאת ממנו לחלוטין. כעת, כששלוש החברות מודיעות בתוך יומיים על הפסקת פעילותן, נראה שהסכר נפרץ וחברות נוספות צפויות לקבל החלטות דומות. משכך, ניתן בהחלט לצפות שאנו מתקרבים במהירות ליום בו לא יהיו עוד ביטוחי סיעוד פרטיים בישראל, במתכונת אותה הכרנו עד היום.

 

מדובר בבשורה קשה ומדאיגה עבור הציבור כיום ולטווח הארוך. מספר החולים הסיעודיים צפוי להכפיל את עצמו בשני העשורים הקרובים, עלויות הטיפול מאמירות ומאחר ומימון הטיפול היקר אינו כלול בסל הבריאות, היוו עבור רבים ביטוחי הסיעוד הפרטיים את הפתרון האיכותי ביותר. כעת ימצאו עצמם אזרחי ישראל חשופים מאי פעם לבעיה הקשה ולאיום של קריסה כלכלית עתידית במקרה של היקלעות למצב סיעודי של מי מבני המשפחה. 

 

הכתובת נמצאת על הקיר כבר מספר שנים. אנשי מקצוע רבים, ובהם גם אנוכי, מתריעים מזה זמן רב שלא ירחק היום וחברות ביטוח ייצאו מהתחום וביטוחי הסיעוד יהפכו להיות מוצר שכמעט ואינו ניתן לרכישה. אולם השבועות והימים האחרונים מעידים שהתהליך עלול להיות מהיר, חד וכואב משציפינו. למגמה זו, שאת ניצניה התחלנו לראות כבר לפני מספר שנים, וביתר שאת בחודשים האחרונים, יש מגוון גורמים, ובראשם הגידול בסיכון הביטוחי עקב העלייה בתוחלת החיים, התפתחויות רפואיות שמאריכות משמעותית את תוחלת החיים של סיעודיים, שינויים רגולטוריים וכספיים והשפעת שיעור הריבית ושוק ההון על התוצאות העסקיות בתחום, כמו גם מגמות כלל עולמיות ובהן גם צמצום פעילותן של חברות משנה. כל אלה הגדילו את הסיכון הקיים בתחום עבור חברות הביטוח, חייבו אותן לבצע הפרשות ולרתק עתודות הון גבוהות והקטינו את האטרקטיביות עבורן. לגורמים אלה נוספו גם הסאגה המתמשכת של ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, בהם היו מבוטחים כ-1.2 מיליון איש, שמרביתם נותרו חשופים וללא הגנה ביטוחית. עשרות אלפי הנפלטים שהצטרפו בכל זאת לביטוחים פרטיים ברצף, היוו מעמסה נוספת עבור החברות. ביטוחי הסיעוד בפרמיה קבועה ובתנאים מובטחים לכל החיים מחייבים את חברות הביטוח לתמחר סיכון, לבצע הפרשות ולקחת על עצמן התחייבויות כספיות גבוהות לטווח ארוך של עשרות שנים. אלה הפכו מסוכנים, בעייתיים ולא כדאיים עבורן. מבחינה זו, כאשר מוצר מסוכן עבור חברות ביטוח גדולות שיודעות לתמחר ולנהל סיכונים, הוא כנראה כדאי מאוד עבור המבוטחים.

 

לאורך השנים האחרונות ידע ענף ביטוחי הסיעוד תהפוכות ושינויים רבים. החברות הגיבו לשינויים הרגולטוריים ולמגמות הדמוגרפיות והרפואיות והחלו לבצע שינויים בתנאי ומאפייני הביטוח באופן שהבהיר כי הן אינן מעוניינות להרחיב את עסקיהן בתחום. התעריפים התייקרו, ערכי הסילוק הופחתו, גיל הכניסה המירבי הורד, תנאי הקבלה והחיתום הוקשחו, בוטלו הנחות, הוקטנו עמלות ותנאי הפוליסות הורעו.

 

בשנת 2018 הגיעו הפרמיות בגין ביטוחי הסיעוד עד לכדי 4.2 מיליארד שקלים. כ- 59% מהפרמיות שנגבו הגיעו מביטוחי סיעוד קבוצתיים, ובעיקר אלה לחברי קופות החולים וכ- 1.75 מיליארד שקלים בגין ביטוחי פרט. מדובר בגידול של פי 2.6 בהיקף הפרמיות בתוך עשור. הצמיחה המהירה בהיקף הפרמיות הפכה את תחום הסיעוד לתת הענף הצומח והגדול ביותר בענף ביטוחי הבריאות והסיעוד, בכלל.

 

משקולת כבדה על חברות הביטוח

השינויים הרגולטוריים שנועדו לטפל בכשלים שהיו קיימים בעיקר בישוב תביעות, היו ברובם הגדול נדרשים וראויים, אולם גם הביאו לגידול בשיעור ובהיקף התביעות המשולמות. כך, בשנת 2018 שילמו חברות הביטוח גמלאות סיעוד בהיקף של כ-3.1 מיליארד שקלים. באותה שנה אושרו 75% מתביעות הסיעוד שהוגשו בגין ביטוחי סיעוד פרטיים וזאת לעומת 59% בלבד שאושרו בשנת 2015. שינויים אלה אכן הביאו לשיפור ניכר בתהליכי התביעה והפכו אותם לפשוטים ושקופים יותר עבור המבוטחים, אולם הטילו משקולת כבדה על חברות הביטוח שנדרשות לשלם תביעות גם במקרים שבעבר לא היו מאושרים. עמדת הממונה שפרסמה הרשות עוד בתחילת שנת 2015 וחוזר ישוב תביעות שפורסם כשנה וחצי לאחר מכן ושהרחיב, למעשה, את הגדרת מקרה הביטוח,  הביאו לכך שחברות הביטוח הגיבו וביטלו את ההטבה שהיתה נהוגה לאורך השנים, לפיה מבוטח יוכר כסיעודי גם במקרה של אי יכולת לבצע שתי פעולות בלבד, אם אחת מהן היא שליטה על הסוגרים. מאז המשיכו החברות זו אחר זו ליישר קו, ובאחרונה אף הודיעו כולן על הפסקת שיווקן של פוליסות סיעוד עם תקופת המתנה קצרה ופיצוי לכל החיים. בתוך אלה, הפחיתו החברות גם את עמלות סוכני הביטוח בתחום, ובכך ניסו להפוך את המוצר לכדאי פחות לשיווק גם עבורם.

 

בנוסף לכך, הפסיקה לפני מספר שבועות מגדל לשווק גם פוליסות עם תקופת המתנה של 3 שנים והעלתה את גיל הכניסה המינימאלי לפוליסות סיעוד משלימות עם תקופת המתנה של חמש שנים ל-18.

 

הכשרה היתה הראשונה שהחליטה לצאת לחלוטין מהתחום ועשתה זאת כבר בתחילת השנה הנוכחית וכעת, כאמור, מצטרפות אליה גם הראל, מנורה והפניקס. הפניקס תמשיך לשווק רק ביטוח עם תקופת פיצוי מוגבלת של 5 שנים עבור מבוטחים בני 25-70. בעוד שמנורה והכשרה הן חברות המחזיקות בנתח שוק קטן בביטוחי סיעוד פרטיים, הראל והפניקס הן שחקניות גדולות ומשמעותיות יותר. היקף התיק של הראל הגיע בשנת 2018 להיקף פרמיות של כ- 726 מיליון שקלים והיא החברה הגדולה בתחום עם נתח שוק של 41.5% ואילו זה של הפניקס עמד על כ- 239 מיליון שקלים, המהווים למעלה מ-13.5% מהתחום. המשמעות היא ששלוש חברות המחזיקות בנתח שוק של כ- 60% יוצאים מתחום ביטוחי הסיעוד הפרטיים. במקרה או שלא, מדובר בשלוש החברות שמבטחות את חברי קופות החולים במסגרת ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים שלהן.

 

העובדה שאך לאחרונה הפכו הפניקס ומנורה לשחקניות משמעותיות מאוד בתחום הסיעוד עם זכייתן במכרזי הסיעוד לחברי מכבי, לאומית ומאוחדת, מעידה ומדגישה עוד יותר את ההבדל המשמעותי הטמון במאפיינים ובהיקף הסיכון הקיים בין ביטוח קבוצתי קצר טווח לבין ביטוח סיעוד פרטי ארוך טווח. ייתכן ובנקודה זו גם טמון הפתרון למשבר, יצירת עולם חדש של פוליסות סיעוד פרטיות בגינן תשתנה ההתחייבות האקטוארית, כאלה בהן ניתן לבצע התאמות מסוימות מדי תקופה או כאלה עם תקופות המתנה ארוכות ותקופות פיצוי מוגבלות. אומנם מדובר יהיה במוצר טוב פחות מאלה שהיו וקיימים כיום, אולם בוודאי שיהיה זה עדיף ממצב בו לא יהיו ביטוחי סיעוד פרטיים כלל.

 

יציאתן של החברות מהתחום לא צריכה להפתיע איש, שכן מדובר בסיומו של תהליך הדרגתי שנמשך כבר זמן רב. אין ספק שכפי שבעבר ראינו את החברות מבצעות שינויים דומים בפרקי זמן קצרים, מהווה החלטתן של שתי החברות כזרז עבור החברות האחרות לפעול ונדמה כי השאלה העיקרית כעת היא מי תהיה החברה הבאה שתקבל החלטה דומה וכמה מהר זה יקרה.

 

עד שזה יקרה ניתן עדיין לרכוש בשאר חברות הביטוח ביטוח סיעוד פרטי עם פיצוי לכל החיים, וזאת באמצעות שילוב של שתי פוליסות - האחת עם תקופת פיצוי של 3/5 שנים והשנייה פוליסה משלימה עם תקופת המתנה ארוכה. מעבר להיותו צעד ראשון בכיוון של צמצום הפעילות ויציאה מהתחום, הפסקת השיווק של פיצוי לכל החיים בפוליסה אחת והפחתת עמלות הסוכנים, מגלמות העלאת מחירים שכן במקרים רבים החברות מציעות, למעשה, את אותו מוצר במחיר גבוה יותר ועם ערכי סילוק נמוכים יותר.

 

לצד האיום המשמעותי על קיצו המתקרב של עידן ביטוחי הסיעוד, ישנה במצב הנוכחי הזדמנות עבור כלל השחקנים בענף. בסוף שנת 2018 היו בישראל רק 900 אלף פוליסות סיעוד פרט. המשמעות היא ששיעור החדירה של ביטוחים אלה עדיין נמוך וראוי שסוכני הביטוח ימהרו וישקיעו מאמצים על מנת להבטיח שכלל לקוחותיהם מחזיקים בהגנה הכרחית זו, כל עוד ניתן להציע ולהצטייד בה. רשות שוק ההון מצידה צריכה לבחון מחדש את המודל הקיים, את מאפייני תכניות הסיעוד ואת הגדרת מקרה הביטוח ולרענן אותה, כך שזו תהיה ברורה יותר ופתוחה פחות לפרשנויות ואפשרויות תמרון. כמו כן, ראוי שהרשות תבחן את דרישות ההון והיקף ההפרשות בגין ביטוחים אלה ותמתן אותן. תפקידן של חברות הביטוח הוא לנהל ולתמחר סיכונים, גם ארוכי טווח ובתנאי אי ודאות. משכך, חברות הביטוח מצופות ליצור פוליסות סיעוד מדור חדש. פוליסות שתבטחנה פתרון אמיתי לצורך ושתהיינה כדאיות עבורן ואשר תעמודנה ברוח הזמן והתקופה. לצד אלה, חייבת המדינה לגלות אחריות כלפי אזרחיה וקשישיה ולעשות את שהיתה צריכה לעשות כבר מזמן -חוק סיעוד ממלכתי אובליגטורי, אותו ניתן ליישם על התשתית הקיימת של ביטוחי הסיעוד של קופות החולים. עד שכל אלה יפעלו ויקחו יוזמה, נדמה שאנו קרובים מאי פעם לסיום עידן ביטוחי הסיעוד הפרטיים כפי שהכרנו אותו עד היום. 


 

*הכותב הינו מומחה בביטוחי סיעוד ובריאות, מנכ"ל "אופק זהב"- מרכז ידע, יעוץ ושירותים לבריאות והגנה סיעודית

 

  חזרה לראש העמוד

          

 

 

      ביטוח - מדריך הביטוח      מילון מונחי ביטוח

הקמת אתרים - קטיה שורצמן